زمان مطالعه: 3 دقیقه

بتن الیافی

امروزه بتن ماده ساختمانى مهم در ساخت انواع مختلف سازه‌ها است. مواد تشکیل دهنده بتن شامل سنگ‌دانه، سیمان و آب می باشد.

با استفاده از سیمان‌های مختلف و مصالح سنگی متنوع می‌توان بتن‌هایی با خواص متفاوت متناسب با نوع نیاز تولید کرد.

به همین دلیل شاید کمتر ماده ساختمانی را می‌توان یافت که تا این حد تنوع داشته باشد.

بتن الیافی چیست؟

هدف از افزودن الیاف به بتن تنها افزایش مقاومت نیست، بلکه نقش اصلی الیاف کنترل رشد ترک های بتن ،افزایش مقاومت پیش از ترک خوردگی است.

بتن الیافی مناسب جهت بهبود ویژگی های مطلوب بتن بوده و همچنین موجب افزایش سختی و در برخی موارد سبک سازی سازه  و احداث سازه هایی مقاوم در برابر زلزله و سایر عوامل مخرب محیطی است.

با استفاده از الیاف تقویت کننده داخل مخلوط بتن، مقاومت کششی و فشاری آن به مقدار قابل توجهی افزایش می‌یابد‌.

این ترکیب کامپوزیتی، یکپارچگی و پیوستگی مناسبی‌ داشته و امکان استفاده از بتن به عنوان یک ماده شکل پذیر جهت تولید سطوح مقاوم پرانحنا را فراهم می‌آورد‌.

بتن الیافی دارای جذب انرژی بالایی است و بر اثر بارهای ضربه‌ای به راحتی ازهم پاشیده نمی‌شود.

استفاده از کاهگل در ساختار بنای ساختمان در ایام گذشته شاهد تاریخی این فناوری است.

مزایای بتن الیافی

  • مقاومت بالا در مقابل ضربه
  • ظرفیت کششی خوب (قابلیت زیاد کرنش)
  • قابلیت باربری زیاد پس از ترک خوردگی
  • مقاومت خمشی، برشی و کششی زیاد
  • سرعت اجرای بالاتر در پروژه های مشارکتی
  • قیمت بتن الیافی درکنار سهولت در روش اجرا از دیگر مزایای آن به منظور کاهش هزینه ها می باشد.

انواع بتن های الیافی

 

الیاف شیشه

الیاف شیشه متشکل از تارهای بسیار نازک از جنس شیشه و طول نامحدود است. این نوع بتن با داشتن توانایی زیاد در تامین مقاومت پیچشی و برشی و همچنین قیمت مناسب،کاربردهای فراوانی در صنعت ساختمان دارد.

بتن الیافی شیشه مقاومت فشاری و سایشی بالایی دارد و در تقویت سازه های بتنی، کامپوزیت ها و ترمیم بتن مورد استفاده قرار می گیرد.

این الیاف مقاوم در برابر رطوبت است و رطوبت را جذب نمی‌کند. همچنین در مقابل مواد شیمیایی مقاوم بوده و باکتری، قارچ‌ها و دیگر جانوران نمی توانند تأثیری بر این الیاف بگذارند.

الیاف شیشه به دلیل عایق بودن در برابر جریان برق، کاربرد خوبی در ساخت اجزا و قطعات الکتریکی دارد.

الیاف فولادی(فلزی)

این الیاف متشکل از مفتول های فولادی دارای کربن پایین مقاوم در برابر ترک خوردگی و سازگار با ساختار بتن است که سبب افزایش توان بتن در برابر انبساط و انقباض شده و به جهت بهبود بخشیدن به خواص بتن، کاربرد وسیعی را در سازه‌های بتنی پیدا کرده‌است.یکی از عمده ترین نقش‌های الیاف فولادی در بتن افزایش مقاومت کششی بتن از طریق کاهش ایجاد ریزترک‌های حاصله از بارگذاری خارجی و مقاومت در مقابل ضربه و تنش ، شوک و سایش است.

الیاف پلی پروپیلن

الیاف پلی پروپیلن دارای شکل پذیری مطلوبی می‌باشد و هرگز خرد نمی‌شود. در ترکیب این بتن رشته های نازک حاصل از فرآیند پلیمریزاسیون بکار رفته است.

الیاف پلی پروپیلن در تولید جداره های بتنی با ضخامت کم کاربرد ویژه ای دارد،به این دلیل که در اینگونه قطعات امکان استفاده از میلگردهای تقویتی مرسوم وجود ندارد و الیاف پلی پروپیلن نقش مسلح کننده این مقاطع را بر عهده دارد.

الیاف پلی پروپیلن به تنهایی در برابر آتش و نور خورشید و اکسیژن مقاومت پایینی دارد ولی وقتی در ملات و یا بتن قرار می گیرد، در واقع نوعی پوشش محافظ برایش ایجاد می شود، که به حداقل رساندن حساسیت در مواجه با آتش و دیگر اثرات محیطی کمک می کند.

الیاف آرامید (کولار)

الیاف آرامید الیاف مصنوعی قوی‌ای می‌باشد. البته قیمت بالاتری نسبت به الباقی بتن های الیافی دارد.این فیبر، شبیه به الیاف پارچه لباس عادی است و به خاطر مقاومت زیاد در برابر گرما، آن را به آتش نگرقتن(نارسانا بودن) و ذوب نشدن نیز می‌شناسند.الیاف آرامید دارای خصوصیاتی چون نقطه ذوب بالا و پایداری حرارتی عالی و مقاومت در برابر شعله وغیر قابل حل بودن در بسیاری از حلال‌های آلی می باشد.الیاف کولار از زنجیرهای مولکولی طولانی پلی پارافتیلن ترفنال آمید، تولید شده و آرایش یافتگی بالای زنجیرها به همراه اتصال خوب بین آنها، تلفیقی عالی از خواص را ایجاد می‌نماید.